Stranou je nevládní a neziskový spolek sdružující osoby se zájmem o kulturní dění v prostoru střední a východní Evropy a aktivně napomáhající jeho rozvoji. Již téměř patnáct let pořádáme rozličné kulturní akce, literární setkání, překladatelské dílny a podílíme se na publikování děl českých i zahraničních autorů jak v ČR, tak v zahraničí.

Stranou organizuje mezinárodní básnický festival Stranou – evropští básníci naživo, jehož těžištěm je město Beroun, básníky hostí ale také Tetín, hrad Krakovec a Praha.

Každý měsíc pořádáme hudebně-literární večery se známými osobnostmi z oblasti literatury a hudby.

 

Stranou podvanácté:  4. až 8. června 2019

 

Stranou pojedenácté:  5. až 9. června 2018

 

Vychází antologie mapující druhých pět let festivalu:

S potěšením vás zveme na 9. ročník letního mezinárodního básnického festivalu Stranou – Evropští básníci naživo, který se bude konat v Berouně, Praze, na Tetíně a na hradě Krakovci ve dnech 7.-11. června 2016. Také letos přivítáme v Berouně vynikající autory z několika zemí - Francie, Itálie, Polska, Rakouska, Slovenska, Slovinska, Srbska a samozřejmě autory české. Více informací naleznete v sekcích
 

Stranou – evropští básníci naživo 2013-2017 / Aside – European Poets Alive Anthology 2013-2017

 
Antologie, mapující druhých pět let festivalu „Stranou – evropští básníci naživo“, zahrnuje čtyřiaosmdesát českých i zahraničních autorů, vynikajících básníků, spisovatelů a hudebníků i výtvarných umělců. Ojedinělý výbor předních a ve svých zemích velmi ceněných autorů představuje jejich tvorbu v originálním jazyce a v překladu do češtiny a do angličtiny.
 
The anthology, mapping the second five years of the festival “Stranou – European Poets Live”, comprises eighty-four authors with Slavic, Germanic, or Romance roots: outstanding poets, writers, musicians, and painters. This unique selection of prominent authors widely acknowledged in their home countries presents their works in their original language as well as in Czech and English translations.
 
 
Antologie je bezplatně ke stažení ve formátu pdf a u knižních distributorů e-knih ve formátech pro čtečky mobi a epub, například e-Reading a Palmknihy.
 
 
 
 

Stranou podesáté:  6. až 10. června 2017

S potěšením vás zveme na 10. ročník letního mezinárodního básnického festivalu Stranou – Evropští básníci naživo, který se bude konat v Berouně, Praze, na Tetíně a na hradě Krakovci ve dnech 6.-10. června 2017. Také letos přivítáme v Berouně vynikající autory z několika zemí - Běloruska, Bosny a Hercegoviny, Itálie, Maďarska, Polska, Rakouska, Slovenska, Slovinska, Ukrajiny a samozřejmě autory české. Více informací připravujeme - sledujte prosím sekci Hosté a Program.
 
 
 

Stranou podeváté:  7. až 11. června 2016

 

Stranou poosmé:  9.až 14. června 2015

S velkým potěšením vás zveme na 8. ročník letního mezinárodního básnického festivalu Stranou – Evropští básníci naživo, který se bude konat v Berouně, Praze, na Tetíně a na hradě Krakovci ve dnech 9.-14. června 2015. I letos přivítáme v Berouně vynikající autory z několika zemí - Polska, Slovinska, Maďarska, Srbska, Rakouska a samozřejmě autory české. Více informací naleznete v sekcích Hosté a Program.***

Název sdružení i festivalu STRANOU vychází ze stavu, v jakém se v dnešním světě poezie nachází: je stále více vytěsňována na okraj zájmu veřejnosti zdánlivě důležitějšími a potřebnějšími věcmi.

Umění je zdánlivě tou nejneúčelnější lidskou činností. Ale právě ono člověka kultivuje, posouvá hranice jeho vnímání, nutí ho pokládat si otázky a hledat na ně odpovědi.  Proto také doplňujeme lehce malomyslný  název o druhou část:  EVROPŠTÍ BÁSNÍCI NAŽIVO.  Ta odkazuje na fakt, že poezie i přes nepříznivé okolnosti stále žije a že o tom chceme podávat důkazy.

Poezie je dnes možná trochu stranou - ale rozhodně není mimo. 

Videodokument ze 4. ročníku festivalu 2011

Čtvrtý ročník zaznamenala ve svém dokument polská básnířka Małgorzata Lebda spolu s Kacperem Tekieli v zajímavém dokumentu. Prohlédnout si ho můžete zde.

Foto z archivu:

Vzpomínka na čtení v berounském Muzeu Českého krasu v červnu 2011 - u mikrofonu stojí jeden ze současných nejvýznamnějších polských básníků, Ryszard Krynicki.
Více fotografií naleznete ve Fotogalerii.

                                                                        Foto: archiv Muzea Českého krasu

Antologie Stranou mapuje pět let festivalu 

Antologie Stranou 2008 - 2012, mapující pět let festivalu Stranou – evropští básníci naživo, zahrnuje čtyřiapadesát českých i zahraničních autorů, vynikajících básníků, spisovatelů a hudebníků, i výtvarných umělců. Ojedinělý a rozsáhlý výbor jedinečných, a ve svých zemích velmi ceněných autorů, vychází u nás v této podobě vůbec poprvé. Antologie je zdarma k dispozici k prohlížení na stránkách Studia Machart.

Anebo je možné ji rovněž bezplatně stáhnout ve formátech PDF, ePub a MOBI například na stránkách Databook, Ereading či Neoluxor.

 

 

 

 

Kalendář akcí

16.05.2018 18:27
Vyvražďování probíhající jen pár stovek kilometrů od české hranice. Genocida odehrávající se v devadesátých letech dvacátého století uprostřed Evropy. Můžeme krutou jugoslávskou válku pochopit a  popsat? Český novinář Jan Urban se o to ve své reportážní knize pokusil. Novinář, disident a...
02.05.2018 14:37
Srdečně vás zveme na další literární večer v úterý 24. dubna od 17.30, tentokrát se Sagar Rakin. Sagar se narodila v afghánském Kábulu, její otec zde byl profesorem na univerzitě, maminka učitelkou v mateřské školce. Sagar byly skoro 4 roky, když rodina odjela kvůli válce z...
30.03.2018 10:43
V úterý 27. března přijede do Berouna básník, literární kritik a hudebník Jan Štolba. Těšíme se na vás v úterý 27. března v 17:30 v čítárně MIC na Husově náměstí 69. V úterý 27. března přijede do Berouna básník, literární kritik a hudebník Jan Štolba. Těšíme se na vás v úterý 27. března v...
30.03.2018 10:41
Poslední únorové úterý přijíždí do Berouna polonistka a překladatelka Lucie Zakopalová, která bude vyprávět o fenoménu polské literární reportáže.  Těšíme se na vás v úterý 27. února v 17:30 v čítárně MIC na Husově náměstí 69.     Poslední únorové úterý přijíždí do Berouna...
29.03.2018 20:36
Poslední lednové úterý přijede do Berouna básnířka Katka Mašatová představit svou sbírku Okamžiky. Poslední lednové úterý přijede do Berouna básnířka Katka Mašatová představit svou sbírku Okamžiky.    
29.03.2018 20:34
Poslední listopadové úterý přijede do Berouna básnířka, literární kritička, redaktorka  a tanečnice Simona Racková. Poslední listopadové úterý přijede do Berouna básnířka, literární kritička, redaktorka a tanečnice Simona Racková.    
29.09.2017 21:45
Poslední říjnové úterý přijede do Berouna se svým nejnovějším románem Citlivý člověk spisovatel a publicista Jáchym Topol. Přijďte, těšíme se na vás v čítárně MIC poslední říjnové úterý 31. 10. v 17:30 hodin.  
29.09.2017 21:44
    Září uteklo jako voda - a jeho poslední úterý patří povídání s Otomar Dvořákem v čítárně Mic Beroun. Přijďte, těšíme se na vás poslední zářijové úterý 26. 9. v 17:30 hodin.  
17.05.2017 21:54
S novinářem, scénáristou a spisovatelem Ondřejem Štindlem o jeho práci novinářské i filmové, ale také o jeho nejnovější knize K hranici si budeme povídat v čítárně MIC poslední květnové úterý 30. 5. v 17:30 hodin.
<< 1 | 2 | 3 | 4 >>

Kontakt

Stranou Stranou, z.s.
Krameriova 5/674
266 01 Beroun

IČO: 27009629
Číslo účtu: 2700483364/2010
+420 775 069 422 festivalstranou@gmail.com