Stranou je nevládní a neziskový spolek sdružující osoby se zájmem o kulturní dění v prostoru střední a východní Evropy a aktivně napomáhající jeho rozvoji. Již téměř patnáct let pořádáme rozličné kulturní akce, literární setkání, překladatelské dílny a podílíme se na publikování děl českých i zahraničních autorů jak v ČR, tak v zahraničí.

Stranou organizuje mezinárodní básnický festival Stranou – evropští básníci naživo, jehož těžištěm je město Beroun, básníky hostí ale také Tetín, hrad Krakovec a Praha.

Každý měsíc pořádáme hudebně-literární večery se známými osobnostmi z oblasti literatury a hudby.

 

Stranou podvanácté:  4. až 8. června 2019

 

Stranou pojedenácté:  5. až 9. června 2018

 

Vychází antologie mapující druhých pět let festivalu:

S potěšením vás zveme na 9. ročník letního mezinárodního básnického festivalu Stranou – Evropští básníci naživo, který se bude konat v Berouně, Praze, na Tetíně a na hradě Krakovci ve dnech 7.-11. června 2016. Také letos přivítáme v Berouně vynikající autory z několika zemí - Francie, Itálie, Polska, Rakouska, Slovenska, Slovinska, Srbska a samozřejmě autory české. Více informací naleznete v sekcích
 

Stranou – evropští básníci naživo 2013-2017 / Aside – European Poets Alive Anthology 2013-2017

 
Antologie, mapující druhých pět let festivalu „Stranou – evropští básníci naživo“, zahrnuje čtyřiaosmdesát českých i zahraničních autorů, vynikajících básníků, spisovatelů a hudebníků i výtvarných umělců. Ojedinělý výbor předních a ve svých zemích velmi ceněných autorů představuje jejich tvorbu v originálním jazyce a v překladu do češtiny a do angličtiny.
 
The anthology, mapping the second five years of the festival “Stranou – European Poets Live”, comprises eighty-four authors with Slavic, Germanic, or Romance roots: outstanding poets, writers, musicians, and painters. This unique selection of prominent authors widely acknowledged in their home countries presents their works in their original language as well as in Czech and English translations.
 
 
Antologie je bezplatně ke stažení ve formátu pdf a u knižních distributorů e-knih ve formátech pro čtečky mobi a epub, například e-Reading a Palmknihy.
 
 
 
 

Stranou podesáté:  6. až 10. června 2017

S potěšením vás zveme na 10. ročník letního mezinárodního básnického festivalu Stranou – Evropští básníci naživo, který se bude konat v Berouně, Praze, na Tetíně a na hradě Krakovci ve dnech 6.-10. června 2017. Také letos přivítáme v Berouně vynikající autory z několika zemí - Běloruska, Bosny a Hercegoviny, Itálie, Maďarska, Polska, Rakouska, Slovenska, Slovinska, Ukrajiny a samozřejmě autory české. Více informací připravujeme - sledujte prosím sekci Hosté a Program.
 
 
 

Stranou podeváté:  7. až 11. června 2016

 

Stranou poosmé:  9.až 14. června 2015

S velkým potěšením vás zveme na 8. ročník letního mezinárodního básnického festivalu Stranou – Evropští básníci naživo, který se bude konat v Berouně, Praze, na Tetíně a na hradě Krakovci ve dnech 9.-14. června 2015. I letos přivítáme v Berouně vynikající autory z několika zemí - Polska, Slovinska, Maďarska, Srbska, Rakouska a samozřejmě autory české. Více informací naleznete v sekcích Hosté a Program.***

Název sdružení i festivalu STRANOU vychází ze stavu, v jakém se v dnešním světě poezie nachází: je stále více vytěsňována na okraj zájmu veřejnosti zdánlivě důležitějšími a potřebnějšími věcmi.

Umění je zdánlivě tou nejneúčelnější lidskou činností. Ale právě ono člověka kultivuje, posouvá hranice jeho vnímání, nutí ho pokládat si otázky a hledat na ně odpovědi.  Proto také doplňujeme lehce malomyslný  název o druhou část:  EVROPŠTÍ BÁSNÍCI NAŽIVO.  Ta odkazuje na fakt, že poezie i přes nepříznivé okolnosti stále žije a že o tom chceme podávat důkazy.

Poezie je dnes možná trochu stranou - ale rozhodně není mimo. 

Videodokument ze 4. ročníku festivalu 2011

Čtvrtý ročník zaznamenala ve svém dokument polská básnířka Małgorzata Lebda spolu s Kacperem Tekieli v zajímavém dokumentu. Prohlédnout si ho můžete zde.

Foto z archivu:

Vzpomínka na čtení v berounském Muzeu Českého krasu v červnu 2011 - u mikrofonu stojí jeden ze současných nejvýznamnějších polských básníků, Ryszard Krynicki.
Více fotografií naleznete ve Fotogalerii.

                                                                        Foto: archiv Muzea Českého krasu

Antologie Stranou mapuje pět let festivalu 

Antologie Stranou 2008 - 2012, mapující pět let festivalu Stranou – evropští básníci naživo, zahrnuje čtyřiapadesát českých i zahraničních autorů, vynikajících básníků, spisovatelů a hudebníků, i výtvarných umělců. Ojedinělý a rozsáhlý výbor jedinečných, a ve svých zemích velmi ceněných autorů, vychází u nás v této podobě vůbec poprvé. Antologie je zdarma k dispozici k prohlížení na stránkách Studia Machart.

Anebo je možné ji rovněž bezplatně stáhnout ve formátech PDF, ePub a MOBI například na stránkách Databook, Ereading či Neoluxor.

 

 

 

 

Kalendář akcí

22.04.2017 15:25
Hudebně-literární večer Stranou: s Jaroslavem Hutkou o jeho písničkářské tvorbě i nejnovější básnické sbírce Agonda. Těšíme se na vás v Čítárně MKC Beroun, Husovo nám. 69, v úterý 25. dubna od 17:30 hodin.  
06.03.2017 18:20
Zveme vás na literární večer s polskou bohemistkou Annou Militz, autorkou dvou knih o tvorbě a životě Jany Černé. Ukázky z díla přečte Soňa Pokorná. Těšíme se na vás v úterý 28. března opět v čítárně Mětského informačního centra.
06.03.2017 18:16
  O nejnovější knize Život je nádherný, o šíleném smutku a chvílích, kdy nám může dojít, že život je krásný s Terezou Boučkovou v úterý 28. února v 17:30 hodin v Muzeu berounské keramiky na Zámečnické 14. 
06.03.2017 18:07
O hudbě v poezii, poezii v hudbě a životě prožívaném v umění se sourozenci - básnířkou Markétou a violoncellistou, hudebním skladatelem a malířem Petrem budeme rozmlouvat v úterý 31. ledna 2017 v 17:30 hodin.
06.03.2017 18:03
Tečku za Talichovým Berounem udělá vnuk Josefa Suka, spisovatel a básník Jan Suk. Jan Suk je český básník, esejista, literární kritik, filosof a literární publicista, pochází ze slavné české hudební rodiny – je pravnukem skladatele Antonína Dvořáka a vnukem skladatele Josefa Suka. O slavných...
06.03.2017 17:57
V Berouně je pořád co k vidění i slyšení. Třeba v úterý 25. října básník a překladatel Josef Mlejnek. Večer s ním začíná o půl šesté, takže stihneme(te) i následující koncert hudebního festivalu Talichův Beroun. Přijďte, srdečně vás zveme.
23.09.2016 19:28
A máme po prázdninách a spisovatelé se zase začínají sjíždět do Berouna. Přijďte si je poslechnout! Poslední zářijové úterý nás navštíví host velevzácný: Ivan Binar.
23.09.2016 19:25
Poslední čtvrtek tohoto měsíce je současně posledním školním dnem. A my vás srdečně zveme na poslední literární večer před prázdninami!
20.05.2016 08:11
O mimořádně poutavé knize Vzpomínky na Bosnu očima rakousko-uherského četníka, brněnského rodáka  Františka Valouška, který na území dnešní Bosny a Hercegoviny působil v letech 1902-1918,  bude vyprávět Zvjezdana Marković, která česky psané vzpomínky přeložila do bosenského...
18.04.2016 10:28
Srdečně zveme na setkání s režisérkou, výtvarnicí animovaných filmů a ilustrátorkou Galinou Miklínovou, spoluautorkou nejen dětmi oblíbené knížky Lichožrouti, kterou vytvořila spolu se spisovatelem Pavlem Šrutem. Povídání, čtení a promítání nejen o lichožroutech, ale také o její další tvorbě....
<< 1 | 2 | 3 | 4 >>

Kontakt

Stranou Stranou, z.s.
Krameriova 5/674
266 01 Beroun

IČO: 27009629
Číslo účtu: 2700483364/2010
+420 775 069 422 festivalstranou@gmail.com